Arka Sokaklarda Bir Şeyler Var | Münire: Eskici, Kahveci, Gazozcu

Efendim malum bir kahvenin 40 yıl hatırı oluyordu. Bir hafta sonu kahvaltısı sonrasında şöyle sevdiğiniz insanla karşılıklı içilen birer bardak Türk kahvesinden daha iyisi olamaz herhalde. Alsancak’ı bilen bilir. Her kafadan insana, her çeşitten görüşe açık, birçok farklı mekânın ve insanın bulunduğu bir yerdir. Gece sabaha kadar kafayı dağıtmaya giden de bulur bulmak istediğini, dostlarıyla daha sakin ve güzel vakit geçirmek isteyen de. İşte bu sakin ve güzel mekânlardan biri Münire. Nam-ı diğer “Kahveci, Gazozcu, Eskici”.

-Münire de kim ola?

Öncelikle isminden bahsetmek gerekirse “Münire Hanım” bu mekânın sahibi olan beyefendinin bizzat babaanneleri oluyormuş. Sizin de anlayacağınız üzere bu beyefendi babaannesini çok sevdiğinden bu mekâna bu ismi uygun görmüş. Bir de tabii beyefendinin antikaya olan tutkusu bu mekânı sıradan bir kahveci olmaktan kurtarıyor. Daha varmadan birkaç metre önce mekândaki renkler gözünüze antika kokusu da ciğerlerinize işliyor. “Eskici, Kahveci, Gazozcu” ismi ise bu yerde sadece kahve olmadığını belirtmek adına konulmuş. Evet, yanlış duymadınız. Kahve sevmeyen müşterileri için çeşit çeşit gazozlar da bulunduruyorlar. Hem kahve hem de gazoz çeşitleri birbirinden leziz. Biz test ettik. Size de tavsiye ederiz. –Dağ çilekli Türk kahvesi hariç-

-Yalnız çöp değil o , anısı var.

Yeme – içme işlerine biraz fazla düşkün olduğumuzdan boğaz kısmını yine uzun tuttuk haliyle. Fakat yemesi içmesi bir yana Münire’ de size sunulan ortam İzmir’de nadir yerde bulunur. Antika konsepti ile açılmış belki de onlarca kafe vardır ama Münire’ deki ortam yalnızca bir konsept değil, tamimiyle bir duygu ve anılar bütünü. Zaten eminiz siz de göreceksiniz, kahvenizi ya da gazozunuzu yudumlarken kesinlikle gözünüz etraftaki antika eşyalara kayıyor. Hatta bazen kaymakla kalmıyor anılara dalıyor, hikâyelere kapılıp gidiyorsunuz.

Bir kahvenin kaç yıl hatırı olursa olsun, -hatta isterse olmasın- Alsancak’a gidildiğinde uğranılması gereken yerler arasında Münire. Biz sadece gittik gördük diyemeyeceğiz çünkü artık orası birçok insan gibi bizim de uğrak noktamız oldu. Eminiz kısa sürede sizin için de öyle olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir