Farkındalık Yaratan Festival’in Kâşif Maskotları | Karşıyaka Çevre Festivali

Sosyal sorumluluk, farkındalık yaratan birçok etkinlik ve elbette bunların var olmasını sağlayan olmazsa olmaz duyarlı vatandaşlar. Kim bu duyarlı vatandaşlar diye soruyor olabilirsiniz. Biz de uzun bir süre önce bunu merak eder dururduk fakat onları tanıdıktan sonra merak edilmesi gerekenin bu olmaması gerektiğini öğrendik.

Malum 5 Haziran Dünya Çevre Günü daha yeni üzerimizden çöl fırtınası gibi gelip geçti. –küresel ısınmaya dikkat çekmek- Kimisinin bu özel günden haberi yoktu. Onlar klimalarının en soğuk ayarında televizyonlarını izlemiş olabilirler ama bugünü Çevre Günü deyip geçmeden, insanlara bir şeyler anlatmaya çalışarak geçiren insanlar da vardı.

Bizim aksiyonu ve eğlenceyi seven insanımız daha üçüncü sınıftaki hayat bilgisi dersinden beri bu konuları gördüğü için, çevreymiş, duyarlılıkmış pek dikkat çekilemiyor tabii. Bu yüzden Aktif Felsefe adlı kuruluşun Karşıyaka şubesinin GEA kolu bu sene birçok atölye içeren bir Çevre Festivali düzenledi. Hem de Karşıyaka’da. Doğal sirke ve deterjan yapımından tutun da kuş evi yapımına kadar birçok atölye akşam saatlerine kadar İzmir halkına çalışmalarını sundu. Hem Ramazan ortası hem de aşırı sıcaklar katılım beklentisini düşürse de duyarlılık konusunda zirvede yalnız takılan İzmir gösterdiği büyük ilgiyle bizi yine şaşırtmadı.

Sizin ne işiniz vardı öyle duyarlı, güzel yerlerde diye soracak olursanız da, bu sefer bir festival konuğu olmaktansa ev sahibi olmayı tercih ettik. Uzun bir süredir üyesi olduğumuz derneğin böyle bir faaliyeti olunca yardım etmemek olmazdı elbet. Gerek patlıcan, gerek biber kılığına girerek festivale gelen insanlara bilgi vermek unutulmayacak anılarımızdan oldu. E ne diyelim: Naylon poşet doğada 1000 yılda, Mavi Karavan saniyesinde yok olur.

Aktiffelsefe Yeni Yüksektepe Kültür Derneği Web Sitesi: http://www.aktiffelsefe.org/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir