Tasarımın İyisi Ve Kötüsü | İzmir Tasarım Fuarı

Yolda giderken veya bulunduğunuz muhitte çevrenizi inceleyenlerdenseniz şayet, mutlaka orada asılı, sizi bekleyen birkaç afiş görürsünüz. O afiş orada durur durmasına ama siz onu nasıl görürsünüz, nasıl farkında olursunuz? Sizi cezbeden renkleri midir? Yazının şekli veya boyutu mu? Yoksa direkt konu mu göze çarpar? Tüm o vurgular, çizgiler, bütünlük tasarımı ortaya çıkaran şeyler, sizi de içine çeker. -Lafı çok uzattın yine Edi sadede gel- İşte biz okulda aylak aylak dolanırken, afişiyle bize “gel” çağrılarında bulunan bu sergiye gitmesek olmazdı. Biz de düştük yollara, doyum aramaya.

İyi Tasarım İzmir 2, 6 Ekim-20 Kasım 2017 tarihleri arasında Kültürpark Fuar Alanı 1 ve 2. Hollerde Gerçekleşecek

“Hayatın her alanında tasarımı görünür kılma” amacında olan etkinliğimiz, atölye çalışmaları, sunumlar,paneller ve çeşit çeşit sergileriyle bizi tasarıma doyuruyor. Kültürpark da üç holde yapılıyor. Kültürpark’ı  bilenler hemen gözünüz korkmasın. Sizin için ne, nerede buraya bırakıyoruz.

  • HOL 1A : Üniversiteler Tasarım Sanat Mezuniyet Projeleri,
  • HOL 1B : Konferanslar, Söyleşiler, Sunumlar, Sergiler,
  • HOL 2   : Atölye çalışmaları

Alan Açmak

İyi Tasarım_2 etkinliğinin – evet 2.si düzenleniyor.- bu seneki konusu “Alan Açmak” ki kendileri daha güzel özetlemiş;

““Tasarıma, tasarımcıya, tasarım ürününe alan açmak”

Etkinliğin bu yılki kavramı olan “Alan Açmak”, kent ve tasarım ilişkisine dair yeni düşünme pratiklerinin de önünü açıyor.  İyi Tasarım İzmir 2’nin manifestosunda,

Dinamik bir insani fonksiyon, bir özgür kılma hareketi.

Varoluşu karşılıklı bir biçimde tanıma ve tanıştırma işi.

Bu şehirde, bu mekanda, bu alanda birlikte VAR OLALIM diyebilme uygarlığı…

Tasarlayan-tasarlanan, içeren-içerilen, düşünen-düşünülen, geçmiş-gelecek, tanımlayan-tanımlanan, üreten-seyreden, etkileyen-etkilenen-etkileşen öğelerin uyumlu bir şekilde, birbirlerini reddetmeden, birlikte yaşamayı becererek kendilerini dışa vurması…

Tasarıma, tasarımcıya, tasarım ürününe alan açmak;

tasarımın tartışılmasına, görüşülmesine, görünür kılınmasına,

deneyimlenmesine alan açmak… ifadeleri yer alıyor.

“Fuar’ın Ressamları; İzmir Fuarı’nın Tarihinde Grafik Tasarımın İzleri”

Sonsöz

Dışavurum, konjüktür, modernite derken bir sanat sergisinin daha sonuna geldik. Gerek sektör içindekilerin, gerek ilgi duyduğu için gelenlerin içlerinde sanat hazzıyla ayrıldığı bir tasarım fuarıydı. Her eserin birer manifesto değerinde olduğunu ve yanlarından öylece geçip gidemediğimizi belirtelim. Her adımımızda daha da özgürleştiğimizi -bunun nedeni fuar alanının genişliği de olabilir tabii- hissettik gerçekten. Verdiği sözü tutan nadir fuarlardan biriydi İyi Tasarım 2. Biz günlük sanat dozumuzu aldık. Sizlere de afiyet olur umarız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir