Tabii İsmet Kim Ki? | İzmir İsmet İnönü Evi

Öncelikle bu yazıyı Atatürk Müzesi yazısından hemen sonra koyuyor olmamız kesinlikle tesadüftür. Hiçbir tarihi ve politik espriye gönderme yapmamaktayız. –ya da siz nasıl anlarsanız-

İzmir gibi çağdaş ve modern bir şehirde bazı tarihi şahsiyetlerden bahsetmezsek, İzmir’i İzmir yapan çoğu değeri unutmuş oluruz. Bu şahsiyetlerin en başında elbette Mustafa Kemal Atatürk geliyordu fakat sizin de bildiğiniz üzere Mustafa Kemal çağdaş bir ülke ve memleket kurarken her zaman yalnız olmadı. Dostları ve düşmanları oldu. İşte belki de Atatürk ve dost kelimelerini yan yana kullandığımızda ilk akla gelen isimdir İsmet İnönü. Gerek narin ve zarif kişiliğiyle gerekse askeri zekâsı ve keskin politik hamleleriyle her zaman akıllarımızdaki önemli yerini korumuştur.

Üstteki paragraf tarihçiler içindi şimdi gelelim gezgin kısmına. Bildiğiniz gibi –ya da biz bildiğinizi sanıyoruz- İsmet İnönü İzmir’de dayısının evinde dünyaya gelmiştir ve o ev şu an müze olarak kullanılmaktadır. Atatürk Müzesi kadar olmasa da İsmet İnönü Evi’ni de sık sık ziyaret etmeyi severiz.

Konak’ın arka taraflarında yer alan müzeye ulaşmak biraz zor. Sonuçta orası her zaman bir müze değildi ve diğer evler gibi o da Konak’ın arka mahallelerinde yerini almıştı. Fakat ulaştıktan sonra –biz ilk gittiğimizde şans eseri görmüştük- sizi tatlı mı tatlı iki insan karşılıyor kapıda. Bir de gelenleri gezdirme konusunda o kadar hevesliler ki İzmir’de rehberlik yapan profesyonel rehberlere taş çıkartırlar.

Dediğimiz gibi müze aslında bir evden bozma olunca müze içindeki her şey aslında İsmet İnönü ve ailesinin kullandığı eşyalar ve yaşadığı odalardan ibaret. Bir de ek olarak duvarlara asılan fotoğraflar ve gazete haberleri var. –fotoğraflar gerçekten yaşıyor hissi veriyor- İki katlı evin mutfağını, banyosunu, yatak odalarını ve bahçesini rahatça gezebiliyorsunuz. Biz en son gittiğimizde bir de plaktan müzikler eşlik ediyordu bize ama hala var mıdır bilmiyoruz. Atatürk Müzesi kadar şatafatlı ve büyük olmasa da kendi içinde barındırdığı tarihi dokuyla görülmeyi hak ediyor İsmet İnönü Evi. Bir uğramanız tavsiye edilir. Uğramak isteyenlere şunlar gerekli:

Adres: Türkyılmaz Mahallesi, İnönü Sokak, 22B, 35260 Konak

İzmir  İnönü Evi Cumartesi, Pazar  hariç her gün saat 09.00 – 18.00 saatleri arası açıktır.

Girişler ücretsizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir