Adın Yazılacak Mücevher Taşa | İzmir Atatürk Müzesi

İzmir denince akıllara boyozdan, çiğdemden ve hatta Kordon’dan bile önce gelen bir şey vardır. Adı söylendiğinde şöyle bir ceket düğmesi iliklemelik. Kim olduğunu çoktan anladınız siz. Saygı ve sevgi çerçevesinde yapılan 10 Kasım, 29 Ekim vs. paylaşımları bir yana biz Atatürk’ü herhangi bir günde de anabileceğimizi göstermek istedik ve İzmir’in en sevdiğimiz –ciddi anlamda seviyoruz,  aklımıza estiği zaman hala gideriz.- mekânlarından olan Atatürk Müzesi’ni yazalım dedik.

İnkılap Tarihi dersinden yeni çıkmış çocuklar, Yunan’ı denize nasıl döktük şakalarıyla liseliler, Atatürk’ü yeni nesle tanıtmak isteyen yabancı öğretmenler ve onların öğrencileri. Türk, Fransız, İtalyan her milletten insanın kinden, öfkeden uzak hayranlıkla ziyaret edebildiği nadir noktalardan Atatürk Müzesi. Bunun sebebi elbette sadece müzenin sakin ve iyi dizayn edilmiş olması değil. Koskoca hasta bir ülkeyi ayakta tutmayı başaran, kendisi bizzat tarih yazan birine ev sahipliği yaptığı içindir bunca ilgi ve alaka.

Tarihi ve milli damarlarınıza daha fazla basmadan kısaca müzeden de bahsedelim. Atatürk Müzesi, Alsancak birinci kordonun en güzel yerine kondurulmuş ahşap bir köşk. -İnkılapçılar hafif tebessüm edecektir- zamanında Mustafa Kemal bu evde İktisat Kongresi ile ilgili bireysel çalışmalarını da yürütmüştür. Zaten girişte hemen karşınızda yer alan odada bu sahneyi bire bir görmeniz mümkün. İktisat Kongresi çalışmaları balmumu heykellerle ufak bir odada canlandırılmış. Öyle sıcaktan ağzı burnu erimiş heykeller de değil, bayağı gerçekçi ve canlılardı. Biz anı hissettik, eminiz siz de hissedeceksiniz.

Bunların yanında Atatürk Müzesi’nde, Mustafa Kemal’in özel hayatından kesitler de gözünüze çarpıyor. Giydiği kıyafetler, kullandığı eşyalar, banyosu, yatak odası, berber odası. –evet, bir berber odası var ve çok şık-

Sadece tarih severler için değil, her vatan evladının gidip görmesi elzem –bu yazıya böyle bir kelime yazmazsak çatlardık- bir müzeden fazlasıdır bu mekân. Olur da yazıyı okuyup hevesleniverirseniz diye de şuraya adres ve ziyaret saatlerini de koyalım biz:

Adres: Alsancak Mahallesi, Gündüğdu Caddesi, No:242, 35220 Konak/İzmir

15 Nisan / 2 Ekim
Yaz Açılış Saati: 09:00

15 Nisan / 2 Ekim
Yaz Kapanış Saati: 19:00

3 Ekim / 14 Nisan
Kış Açılış Saati: 08:00

3 Ekim / 14 Nisan
Kış Kapanış Saati: 17:00

Girişler ücretsizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir