İstanbul’un Göbeğinde Farklı Bi’ Kültür Sanat | İstanbul Modern

Sanatseverlerin veya ortamlarda entel görünme amacında olanların listelerinin başında yer alması gereken eşsiz bir ortam İstanbul Modern. Kolay ulaşımı ve merkezi yeri ile yanından geçenlerin bile bakmadan geçemediği çekici bir yanı var.

1987 yılında doğan bu koca müze, eski bir gümrük antreposundan dönme bir binaya sahip. Yer bulma aşamalarında çok sıkıntı çekilmiş fakat 2003 yılında gerekli çalışmalarla bu ilgi çekici bina daimi olarak onların olmuş.

Burası aynı zamanda 13. Yüzyıldan kalma Latin kolonileri tarafından oluşturulmuş devasa limanlardan biri sadece. Cumhuriyet döneminden sonra işletmesi alınan bu liman 1990 yılına kadar İstanbul’un ana limanı olarak kullanılmış. Hala da  pek çok ticari gemiyi ve yolcu gemilerini karşılamayı sürdürüyor.

Kısa bir yolculuktan sonra vardığımız tramvay istasyonu ile müze arası birkaç dakikalık yürüme mesafesinde. Müze girişi oldukça ferah ve nereye gitmeniz gerektiğini anlamanızı zorlaştırmıyor. Özellikle ilk ziyaretlerde sıkça yaşanan sorunlardan biridir bence nereye gidilip, ne yapılması gerektiğini bilmemek. Merdivenleri tırmanıp içeri girdiğinizde biletlerinizi kesen çalışanlar hemen arkanızda kalıyor. Öğrencilere maddi açıdan büyük kolaylıklar sağlayan bu müzeyi özellikle de hazır gençken gezmeli diye düşünüyorum hala.

Sergiler konusunda kafanızda en ufak bir şüphe olmamasını dilerim zira yaşlısı, genci, yurttaşı, yabancısı havadaki evrenselliği soluyabiliyor. Yalnızca kafanızı oynatıp etrafı izleyerek dolaşmanız gerekmekte. Yanınızda bir yoldaş ile gitmeniz kaçırdığınız ayrıntıları onun görüp size haber vermesini sağlayabilir. Bunun yanında dolu dolu söyleşiler gerçekleşiyor girişin hemen önünde kurulan platformda. Genelde sıcak ve samimi sohbetler sürüyor saatlerce. Ayrıca elbette kitapseverler için bir kütüphane de mevcut alt katta.

Bir tavanın basık olması bu kadar huzur verebilir sanırım. Yukarıdan sarkan kitaplarla kitaplardan bir gökyüzü sunuluyor

Her bölümüne saatler ayıracak kadar gezmeye değer bir müze burası. Küçüklükten kalma can sıkıcı müze algınızı değiştirmek istiyorsanız ve sanatın hayatınızda bir şekilde yer tutmasına izin verdiyseniz bu müze uğrak noktalarınızdan biri olmalı.

*Görseller www.istanbulmodern.org adresinden alınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir