Kordon’daki Büyük Güzel Beyaz Bina: Arkas Sanat Merkezi

İzmir’in her alanda kendine has mekânları vardır. Sanat alanında da yine İzmir’e has özellikleriyle Arkas Sanat Merkezi biz sanatseverleri sanata doyurmak için Kordon’da en ihtişamlı haliyle bekliyor.

Kendilerine mütevazı bir amaç edinmiş olan bu sanat merkezi “başta İzmir olmak üzere, ülkemizin sanatsal ve kültürel hayatına katkı sağlayabilmeyi ve İzmir’in kültürel kimliğini uluslararası sanat ortamı ile paylaşmayı ve yediden yetmişe herkese sanatı sevdirmeyi hedeflediğini” söylüyor.

Özellikle iç ve dış mimari yapısı zaten sanat eserlerinden dört açılmış gözlerimizi daha da keyiflendiriyor. Hele bir de üst kaça çıkarken kullanılan merdivenlerin gıcırdaması var ki ancak bir yazar betimleyebilir o merdivenlerden çıkışı. Genel hatlar dışında sanat eserleri arasında kesinlikle bir düzen ve sıralama hâkim. Sergiler sırasında ne kafanız karışıyor ne de nereye gideceğiniz şaşırıyorsunuz. Tablolar sizi alıp başka dünyalara götürebilir orası ayrı.

Bunu söylemek ne kadar doğru bilmiyorum ama sanat merkezindeki insan azlığı –hatta hiçliği- bizim yüzümüze ufak bir tebessüm kondurdu. Yine de tabii ki bu tarz sanat merkezlerinin öneminin hala kavranamadığını düşünenlerdeniz biz de.

Arkas sanat merkezi Alsancak’ta uğramaktan keyif aldığımız noktalardan biri haline geldi. Siz de bir göz atın deriz. Hali hazırda “Su Manzaraları” adlı sergi sanatseverleri beklemekte. Entelektüel bir akşamüstü veya sakin bir hafta sonu sabahı için vazgeçilmeziniz olacağı kesin.

Bu arada hemen kalkıp gidesiniz geldi biliyoruz ama önce şu ziyaret saatlerine bakmanızda fayda var bizce:

Salı-Pazar : 10:00 – 18:00 (ÜCRETSİZ)

Perşembe : 10:00 – 20:00  (ÜCRETSİZ)

Pazartesi : Kapalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir