Beş Çayını Paris’te İçelimcilerden, Doblo İle Bosna Kaç Saat Yeğenimciler | Yaşam Biçimimiz Gezme Anlayışımızı Şekillendirir Mi?

Bu aralar çok karşılaştırmalı yazı yazıyoruz gibi geldi mi size de? Evet diyenler bir yana, hayır diyenler bir yana o zaman lütfen. Tamam, şimdi taraflarımızı belirlediğimize göre yine biz gezginlerin o uçsuz bucaksız aklında ufacık da olsa yer kaplayan farklı bir konuya değinmek istedik.

Daha önce canlı canlı da tanıklık etmişliğimiz var ama bu durum daha çok sosyal medyada gözümüze çarpıyor. Farklı kesimden insanların, farklı yerleri gezerken çektikleri fotoğrafları yan yana görünce dikkatimizi çekti bu durum biraz.

Malum her insanın zevk anlayışı farklı. Çoğu akıllı insan gibi biz de bu farklılıkların birer eksiklik değil aksine zenginlik olduğunu düşünmekteyiz. Siz öyle düşünmüyorsanız şayet derhal terk edin bu sayfayı. Bu ironik ama komik olmayan şaka bir yana farklı görüşlerin bir zenginlik olduğunu düşünmek sizi de toplumu da çok rahatlatacaktır, bizden söylemesi.

Konudan çok sapmadan derdimizi anlatmaya çalışacak olursak, başlıkta da bahsettiğimiz gibi ülkede gezme söz konusu olunca bazı tercih farklılıkları oluşuyor. Bir yandan “bu Noel’i New York’ta geçirsek ne muhteşem olur be” diyen bir kesim, bir yandan da “ bu sene Türkmenistan’a gitsek de bir ata topraklarını ziyaret etsek” diyen bir kesim var. Şimdi siz bu cümleleri okuyunca, bu cümlelerin hangi ağızlardan çıktığını ufaktan anlamışsınızdır.

Siz sınıflandırma yapmadan biz söyleyelim: Ne New York’ta Noel geçirmeyi istemek ayıp ne de Türkmenistan’da Ramazan geçirmeyi istemek. Burada anlatmak istediğimiz temel nokta şu: İnsanları gezdiği yere göre sınıflandırmak veya onları sırf bu yüzden kötü bir şey yapmış gibi suçlamak, ömrünüz boyunca yapacağınız en büyük hatalardandır. –bir diğeri de ıslak saç ile dışarı çıkmak olabilir-

Başlıktaki sorumuzun cevabına gelecek olursak, hem evet hem hayır. –İlla ikilik çıkartacağız- Neden evet dediğimizi soracak olursanız; bir insanın düşüncülerini çoğunlukla yaşadığı ve büyüdüğü çevre şekillendirir. Dolayısıyla “Nereyi gezsek?” sorusunun cevabı aslında bu geçmişte saklıdır.

Ve hayır diyoruz çünkü yine aynı konuyu ele alacak olursak insan, yaşadığı ve büyüdüğü çevreye rağmen düşüncelerini ve hayallerini kendi yaratabilir. Dolayısıyla bu insanlar için “Nereyi gezsek?” sorusu geçmişlerinde değil, kendi yazdıkları hayallerindedir. Kendi geçmişini yazan insanlar… -wuhuu-

Elbette yazıyı o dramatik üç nokta ile bitirmeyeceğiz. Daha söyleyecek çok şey var aslında ama –buraya bir bahane bulamadık- siz temel noktayı anladınız. –kıps- Siz siz olun insanları gezip tozdukları yere göre sınıflandırmayın. Gezmek yapabileceğiniz en masum eylemlerden biridir. Gezebilmeniz dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir