Dünyayı Tek Başına Dolaşırken Yalnızlıktan Ölür Müyüz?

Sitedeki bütün yazılardan, Instagram’daki bütün paylaşımlarımızdan, kısacası ağzımızdan çıkan her kelimeden anlayacağınız üzere biz bir ekibiz. Ekip deyince akıllara profesyonel amaçlarla toplanmış ciddi insanlar geliyor olabilir. –bizim aklımıza Arka Sokaklar filan geliyor- Fakat işin aslı biz iki kişilik, kendine kadar gezebilen bir ekibiz. Bazen kendi kendimize de soruyoruz “Biz gerçekten bir ekip miyiz?” diye.

Baktığınız zaman biz daima bir ekip olmanın gerektirdiklerini yerine getiririz. (bkz. Birbirinin arkasını toplama) Kaybolduğumuz zaman yanımızda suç atacak biri olması da harika bir şey. Fakat tabii ki ikimiz sürekli ekip değildik. Bireysel gezdiğimiz zamanlar da oldu ve bu da bizim aklımıza şu soruyu getirdi: “Yalnız gezmek mi, ekip olarak gezmek mi?”

Teker teker ele alacak olursak ilk başta yalnız gezmeyi tartışmak isteriz. Yalnız gezmek denince akıllara ilk gelen elbette “Into The Wild” olacaktır. “Abiğ adam yalnız kurt yha” kafaları gerçekten çok havalı gözükebilir. Bir de işin popülerlik kısmı olunca, yalnız seyahat etmek daha çok tercih ediliyor gibi gerçekten. Peki, kötü bir şey mi yalnız seyahat etmek? Yalnız seyahat etmek sizi asosyal yapmaz ya da sizin seyahatinizi daha zor hale getirmez. Bu işi yalnız yapan tonla insan var ve bu işten son derece keyif aldıkları gözlerinden çok net bir şekilde okunuyor. Bu kesinlikle bir tercih meselesi. Fakat sırf McCandless yalnız diye, yalnız seyahat etmek sizi havalı bir gezgin yapmaz.

Gelelim ekip olarak gezme olayına. Bir grupla gezme fikrinde ise aklınıza gelen ilk şey askeri birlikten bozma bir turist kafilesi gelmesin. Yazının başında da belirttiğimiz üzere bizim gibi iki kişilik gruplar olarak seyahat eden çok insan var ve bu durum bir yerde hem seyahat işini kolaylaştırıyor hem de bu büyük veya küçük gruplara birbirlerine bağlanmaları adına ekstra bir olanak sağlıyor. Yani demek istediğimiz bir grupla seyahat etmek, yalnız seyahat etmekten daha az eğlenceli değildir bizce. Sadece grup olarak gezerken, grup içinde sevmediğiniz insanlar olabilir ve bu sefer bütün seyahat zevkiniz mahvolabilir. –hayır, onları bütün rotanız boyunca görmezden gelemezsiniz.-

Sonuç olarak, yalnız gezmek de, az veya çok kişilik ekiplerle gezmek de avantajlara ve dezavantajlara sahip. Biz çift kişilik bir ekip olarak gezmekten bayağı bir memnunuz. O yüzden size de durmadan çift olarak gezmenizi tavsiye edebiliriz. Ne de olsa insan gezince yoruluyor. Yorulunca da başını yaslayacağı bir omuz arıyor. –aşırı duygusal bitmedi mi ama?-

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir