Okumak En Çok Gezgine Vizyon Katar | Seyahat Temalı Kitap Listesi

Seyahat temalı filmlerin çoğu gezgine ilham kaynağı olduğu doğrudur. Bu ilham kaynağı filmler de kendi ilham kaynaklarına sahiptirler. Bizim seyahat ve ilham deyince aklımıza ilk gelenlerden biri Jules Verne’dir mesela. Bu size yazının içeriği hakkında biraz olsun ipucu vermiştir herhalde. O zaman lafı hiç uzatmadan sizleri seyahat temalı kitapların dünyasına fırlatalım. Yerlisiyle yabancısıyla, doğusuyla batısıyla, iyisiyle kötüsüyle okuyunca içinizdeki gezgini uyandıracak kitapları sizler için liste haline getirip kısacık da konularını aktardık. Bir bakın bakalım içinizdeki gezgin hala yaşıyor mu?

 

80 Günde Devri Alem – Jules Verne

1872’de kaleme alınan roman, zengin bir İngilizin gerçekleştirilmesi imkânsız bir iddiaya girmesiyle başlayan macerayı konu alır.  Phileas Fougg servetini kaybetmemek için havayolu kullanmadan dünyanın çevresini 80 günde dolaşmak zorunda kalır.

(İthaki Yayınları)

 

Günden Kalanlar – Kazuo Ishıguro

İngiliz malikânelerinin ihtişamını yitirdiği dönemin son büyük baş uşaklarından Stevens, Amerikalı işvereninin arzuladığı düzeni kurmak için İngiliz taşralarında yolculuğa çıkar. Kitap, uşağın karşılaştığı insan manzaralarını anlatır.

(Yapı Kredi Yayınları)

 

Tournefort Seyahatnamesi – Joseph De Tournefot

Fransa krallık bahçelerinin bitkibilimcisi olan Tournefort yeni bitkiler bulmak için yolculuğa çıkar. Kitap, ‘Aydınlanma Çağı’ndaki Avrupa’yı, Osmanlı’yı ve İran’ı anlatır ve günlük yaşama dair detaylı bilgiler verir.

(Kitap Yayınevi)

 

İnatçı Keraban – Jules Verne

İnatçı tüccar Keraban Ağa ve Hollandalı tüccarın yolculuğunu anlatır. Üsküdar’a tekneyle geçeceklerken 10 paralık vergiyi ödememek için Kırım ve Kafkasya’yı dolaşacakları bir aylık yolculuğa çıkarlar.

(İthaki Yayınları)

 

Odysseia – Homeros

Antik Yunan edebiyatının İlyada’dan sonraki en büyük destanı. Troya Savaşı kahramanı ve İthake Kralı Odysseus’un Ogygie Adası’ndaki esaretiyle başlar. Macera dolu eve dönüş hikâyesi ve karısıyla evlenmeye çalışan kişilerle giriştiği mücadele anlatılır.

(Arkadaş Yayıncılık)

 

Yolda – Jack Kerouac

Kerouac ve arkadaşlarının 20. yüzyılın ortasında ABD’yi baştan başa dolaştığı yolculukları konu alır. Savaş sonrası Amerikan gençliğini en fazla etkileyen ve Beat kuşağını tanıtan eser olarak kabul edilir. Özgürlük, aşk, seks, açlık ve kalleşlik gibi her durumu bulacaksınız.

(Ayrıntı Yayınları)

 

Motorsiklet Günlükleri – Che Guevera

Che’nin 23 yaşında Alberto Granado’yla birlikte bir motosikletle çıktığı ilk Güney Amerika yolculuğunda tuttuğu günlüklerden oluşuyor. Küba Devrimi’ne giden süreci kahramanının ağzından okuyabileceğiniz bir kitap.

(Everest Yayınları)

 

Seyahatname – Evliya Çelebi

Evliya Çelebi’nin 17. yüzyıla ait gördüklerini kendine has üslubuyla kaleme aldığı eser UNESCO Dünya Belleği Listesi’nde yer alıyor. Türk Kültür Tarihi ve Gezi Edebiyatı’nın en önemli eserinde Osmanlı topraklarındaki yaşamın derinliklerini bulacaksınız.

(Üçdal Neşriyat)

 

Kitab-ı Bahriye – Piri Reis

Herkesin kolayca anlayabileceği bilgiler, açıklamalar. Büyük ebat tasarımıyla detaylı haritalar. Bakmaktan keyif alacağınız canlı renkleriyle orijinal çizimler. Yaklaşık 500 yıl önce yazıldı.

(Boyut Yayın Grubu)

 

Mirat-ül Memalik (Memleketlerin Aynası) – Seydi Ali Reis

Başlangıcından günümüze kadar çok geniş coğrafyalarda, değişik kültürlerin etkisi altında gelişmiş bulunan Türk dilinin tarihî gramerinin yazılabilmesi için çeşitli sahalarda ve devrelerde az da olsa değişik gramer özellikleri gösteren metinlerin incelenmesine ihtiyaç vardır. Bu görüşten hareketle çalışma konusu edilen eser, 16. yüzyıl Türk nesri hakkında örnek özellik göstermektedir. Ayrıca edebiyatımızın önemli seyahatnamelerinden olan Mîr’âtü’l-Memâlik, Türk tarihi ve kültürü bakımından da üzerinde durulmaya değer bir eserdir.

(TDK Yayınları)

 

İbn Batuta Seyahatnamesi – İbn Batuta

14. yüzyılda İbn Battuta’nın ülkesi Fas’tan çıkarak 28 yıl boyunca Mısır, Arap Yarımadası, Irak, İran, Anadolu, Bizans (İstanbul), Orta Asya, Hindistan, Maldivler, Çin ve Endülüs’teki seyahatini, devlet ve toplumları anlatıyor.

(Yapı Kredi Yayınları) 

 

Marko Polo’nun Maceraları – Marko Polo

Venedikli Marco Polo (1254-1324), on üçüncü yüzyıl ortalarında Batı’nın hiç denecek kadar az tanıdığı Asya’ya serüvenli bir yolculuk yaptı. Adım adım ipek yolunu izleyerek Büyük Kağan Kubilay Han’ın başkenti Hanbalık’a (bugünkü Pekin) ulaştı. Kısa zamanda Han’ın güvenini kazanmayı başardı ve gönderildiği görevler ve elçilikler sırasında Çin’in ve Hindistan’ın büyük bir bölümünü tanıma fırsatını buldu.

(Yol Yayınları)

 

Beş Şehir – Ahmet Hamdi Tanpınar

Yazar hayatta kaybolan şeylere duyduğumuz üzüntü ile yeniye karşı beslenen arzuyu temel alır. Kitap, İstanbul, Bursa, Ankara, Konya ve Erzurum’u kuru bilgi yerine duygularıyla anlatıyor.

(Dergâh Yayınları)

 

Çöl Kraliçesi – Gertrude Bel

Arap yarımadasının her yanında ‘Çöl Kraliçesi’ diye adlandırılan Gertrude Bell, Kraliçe Victoria döneminin seçkin bir ailesi ve ayrıcalıklı sırt çevirip yaşamını Arabistan çöllerinde sürdürmeyi yeğledi. Bölgeyi karış karış gezerek haritalar çıkardı, kazılara katıldı. Çeşitli aşiretlerin ve hiziplerin üyesi olan siyaset adamlarıyla ve dini liderlerle olduğu kadar halka da kaynaştı. Gertrude Bell’in Arabistan’da böylesine benimsenmesi, Birinci Dünya Savaşı’nda İngiliz istihbarat servisinin onu en uygun kişi olarak görevlendirilmesiyle sonuçlandı.

(Can Yayınları)

 

Gulliver’in Gezileri – Jonathan Swift

Jonathan Swift (1667 – 1745): “Kitapların Savaşı”ndan “Alçakgönüllü Bir Öneri”ye tüm çağların en önemli yergi ustalarından biri ve tek romanı Gulliver’in Gezileri’yle (1726) ölümsüzleşmiş bir 17. yüzyıl sonu – 18.yüzyıl başı yazarıdır. Gulliver’in ilk iki bölümünde, “Cüceler” ve “Devler” ülkelerine gezilerindeki hayalgücüyle hemen her yaştan okura ulaşan Swift, insanlığa ilişkin gözlemleriniyse, kitabının dördüncü bölümü olan “Tekboynuzlar Ülkesine Yolculuk”ta alabildiğine keskinleştirilmiştir.

(İş Bankası Kültür Yayınları)

 

Güneş de Doğar – Ernest Hemingway

Güneş de Doğar, Ernest Hemingway’in ilk, ancak en ünlü kitaplarından biridir. Roman çok büyük ilgi görmüş, sinemaya da aktarılmıştır. Hemingway, savaşı değişik boyutlarıyla ele alan bir yazardır. Bu romanda da olduğu gibi, savaşın insan üzerindeki etkisini, insandan neler alıp götürdüğünü bütün doğallığıyla yansıtan bir ustadır. Bu açıdan bakınca, Hemingway’in ününün ve yazdıklarının evrenselleşmesi şaşırtmaz insanı. Güneş de Doğar’daki kişiler, savaş sonrası değer yargıları yiten, değişen yaşamları üç aşağı beş yukarı birbirine benzeyen insanlardır.

(Bilgi Yayınevi)

 

Tibet’te Yedi Yıl – Peter Aufschnaiter

Himalayalar’ın ulaşılması zor, en yüksek tepelerinden biri olan Nanga Parbat’a tırmanmakta kararlı iki çılgın dağcı, Avusturyalı Heinrich Harrer ve Peter Aufschnaiter, 1939 sonbaharında yola çıkarlar. Bu yolculuktan önce tek amacı şan şöhret edinmek olan Harrer, bencil, kendinden başka birşeyi umursamayan bir adamdır. Himayalar’ da yaptığı bu yolculuk onun hayatını, duygusal yapısını tümüyle değiştirir.

(İnternette kitap olarak bulamadık siz bulursanız insaniyet namına yetkililere haber ediniz.)

 

Kumsal – Alex Garland

Popüler batı kültürü, gezegenimiz üzerindeki her yere yayılıyor; tüm kültürleri ezip geçiyor, tüm renkleri solduruyor ve dünyayı egemenliği altına alıyor. Bundan en fazla rahatsız olanlar da popüler batı kültürünün en tipik ürünü olan gençler. Video oyunlarının, bilgisayar destekli filmlerin, pop kültürünün hedef kitlesi olan gençler hep bir arayış içinde. Kumsal, kendilerine özgün bir cennet arayan gençlerin hikâyesi.

(Epsilon Yayınevi)

 

Dünyanın Çevresinde Yolculuk Öyküleri – James Cook

Kaptan James Cook, 1728 yılında Marton, Kuzey Yorkshire’da doğdu. 16 yaşında evden ayrılıp bir balıkçı kasabası olan Staithes’e gidip orada çalışmaya başladı. Denize olan tutkusunun, bu sahil kasabasında, çalıştığı marketin penceresinden dışarıdaki manzarayı seyrederken başladığı söylenir. Bir buçuk sene sonra patronu, Cook’un bu işe uygun olmadığını düşünüp onu yakınlardaki bir liman şehri olan Whitby’ye götürür ve Quaker mezhebine bağlı Walker kardeşlerin gemisinde çalışmasını önerir. Cook bu gemide deniz tüccarı olarak çalışmaya başlar ve işini en iyi şekilde yapabilmek için cebir, trigonometri, seyrüsefer teknikleri ve astronomi öğrenmeye başlar; öğrendikleri, bir gün kendi gemisinin kaptanlığını yapmaya başladığında kendisine çok faydalı olacaktır.

(İthaki Yayınları)

 

Ye, Dua Et, Sev – Elizabeth Gilbert

Saat sabahın üçüdür ve Elizabeth Gilbert banyonun taşları üzerinde hıçkırarak ağlamaktadır. O, otuzlu yaşlarındadır ve bir kocası, bir evi vardır. Kocasıyla bebek sahibi olmaya çalışmaktadırlar ve o bunu istemediğinin farkına varır. Acı verici bir boşanma süreci ve hemen sonrasında tutkulu bir aşk yaşar. İçindeki boşluğu doldurmanın peşine düştüğü bir yolculuğa çıkarak haz, dinsel inanç ve dengenin arayışına girer.

(Pegasus)

 

Bir Dinozorun Gezileri – Mina Urgan

Mina Urgan Bir Dinozorun Anıları’nı yazarken kitabının bu kadar çok okunacağını hiç beklemiyor, “Benim gibi bir kocakarının hayatını kim merak eder ki…” diyordu. Ama öyle olmadı. Yüzbinlerce kişi bu ufak tefek, beyaz saçlı, sigara içen, cesur, komünist ve ateist olduğunu televizyon ekranlarında söyleyen İngiliz Edebiyatı profesörünün anılarını okudu ve kendiyle alay etmeyi bilen bu zeki kadını çok sevdi. Türkiye şimdi de onun yeni kitabı ‘Bir Dinozorun Gezileri’ ile yeryüzünde keyifli ve uygar bir yolculuk yapacak. ‘Dinozorca’ yani az parayla, tadını çıkarmayı ve insanları tanımayı hedefleyerek yapılmış bu gezileri gülümseyerek okuyacak, okurken düşünecek, yeryüzünü ve kendini tanıyıp öğrenecek, sevecek.

(Yapı Kredi Yayınları)

 

Bir Bilet Al – Gizem Altın

“Interrail, sadece bir tren bileti değildir. Avrupa trenlerinde sınırsız ulaşım sağlayan interrail, aynı zamanda maceraya, özgürlüğe, dünya vatandaşlığına, kendini keşfetmeye alınan bir bilettir” diyen Gizem Altın, bir bilet alıp 25 yaşında tek başına bir interrail seyahatine çıkıyor.

(Esen Kitap)

 

Yolda – Jack Kerouac

Amerikan edebiyatının devi Jack Kerouac’tan, Beat Kuşağı destanını yazan kitap: Yolda.
Kafaları dumanlıydı, hayatın sillesini yemişlerdi belki, iflah olmaz hayalperestlerdi… Yaşam yazılacak bir şiirdi onlar için ve beklemezdi. Jack Kerouac, bir döneme damga vuran Yolda’da kendi hikâyesini anlatıyor. Sansürsüz, yalansız, olduğu gibi. Belge niteliğinde bir roman, aynı zamanda bir şarkı bu belki de; özgürlüğün, arayışın, dostluğun, kayıp babaların ve küskün oğulların, onulmaz yaşam hasretinin şarkısı. Yaşama ve aşka saygıyla: Yolda!

(Siren Yayınları)

 

İlk Defa Tek Başına (Yelkenle Dünya Turu) – Joshua Slocum

113 Yıl sonra nihayet…Yelkenle, ‘tek başına dünyayı dolaşmak’ pek çok denizcinin en büyük hayali… Joshua Slocum, işte bu hayali gerçekleştiren dünyadaki ilk denizcidir! Üstelik motoru bile olmayan küçük bir tekneyle. Hem de tek başına… Hem de Güney Amerika’yı dolaşarak. Sadun Boro ,Türk denizcileri için ne ise Slocum da dünya yelkencileri için odur… Bugün dünya denizlerinde 10 binin üzerinde, Slocum’un teknesi Spray’in benzeri dolaşmaktadır. İşte bu kitap Spray ‘in ünlü yolculuğunun, kaptanı Joshua Slocum’un bundan 113 yıl önce kendi kalemiyle yazdığı hikayesidir.

(Naviga)

 

Yabana Doğru – Jon Krakauer

Yabana Doğru toplum tarafından onaylanmış bir hayat idealini yansıtan tüm ölçütleri bir kenara bırakarak doğada yaşamaya giden genç bir adamın gerçek yaşam öyküsü. Sean Penn tarafından Eddie Vedder’ın unutulmaz müzikleri eşliğinde sinemaya da uyarlanan ve En İyi Yardımcı Oyuncu dalında Oskar adayı da olan Yabana Doğru, insanın arayışlarını, toplumun tuzaklarını, bireyin çıkmazlarını ve yaşadığımız hayatları bizlere sorgulatacak, akıllardan kolay kolay silinmeyecek gerçek bir öykü.

(Siren Yayınları)

 

Las Vegas’ta Korku ve Nefret – Hunter S. Thompson

Las Vegas’ta Korku ve Nefret Thompson ve Samoalı avukatı Dr. Ganzo ile Amerikan Rüyası’nı bulmak için çıktıkları yol hikayesini anlatıyor. Bu uğursuz ve de çok fazla tehlikesi olan yolda kolayca uyuşturucu bulup araba ve teyp bulmakta zorlanmaları da bize ikilinin yaşayacaklarına dair ipucu veriyor. Aslına bakılırsa kitap, Roul Duke ve avukatının halüsinasyonları ve kendi deyimiyle spastik sersemlikleriyle geçiyor.

(Stüdyo İmge)

 

Patagonya’da – Bruce Chatwin

Geniş otlakları, koyun sürüleri, madenleri ve sürgün halklarıyla Patagonya… 16. yüzyıldan bu yana Avrupalı yazarları ve tarihçileri kendine çeken bu coğrafyayı karış karış gezen Chatwin, Patagonya’da kitabında “düşünülenden daha farklı bir yer” keşfediyor.

(Yapı Kredi Yayınları)

 

Sırt Çantası Hazırlama – Cliff Jacobson

“Herkes İçin” serisi, sırt çantası ya da botlar gibi, pek çok insanın kamp hayatının vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Bu kitaplar, yılların deneyimini hem ucuz, hem de rahat taşınabilir bir şekilde sizlere sunuyor. Yapmak istediğiniz şey, bir geziye çıkmak ya da konular hakkında bilgi sahibi olmaksa, “Herkes İçin” kitapları size bilmek istediğiniz her şeyi öğretecek.

(Bilge Kültür Sanat)

 

Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı – Değerlerin Sorgulanması – Robert M. Pirsig

Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı roman, otobiyografi ve felsefi deneme türlerinin sınırlarını genişleten; bütün bir akılcılık geleneğini sorgulayan benzersiz bir “kült kitap”. Romanda bir adamın, oğlu ve iki arkadaşıyla birlikte yaptığı uzun bir motosiklet yolculuğu anlatılıyor.

(Ayrıntı Yayınları)

 

Luis Sepulveda – Patagonya Ekspresi

Şilili yazar Luis Sepúlveda’nın en büyük tutkusu, yolculuk yapmak, dünyayı dolaşmak, insanları tanımak ve onların öykülerini dinlemek. Patagonya Ekspresi, dinlediği öyküleri kendi yorumuyla anlatan, olağanüstü anlatma yeteneğiyle gerçeği zenginleştirerek edebiyata dönüştüren Luis Sepúlveda’nın yaptığı ilginç yolculukların bir dökümü.

(Can Yayınları)

 

HindistaNepal (1 Gezgin, 2 Ülke, 5 Şehir, 18 Gün) – İhsan Önder

Delhi’den Varanasi’ye Katmandu’dan Pokara’ya uzanan bir yol hikâyesi…
Düşük bütçeli ve macera dolu seyahatin sırrı bu kitapta!
Han Yayınları’nın yeni kitabı HindistaNepal, hayatının macerasını sürekli erteleyenlere düşük bütçeli ve adrenalini yüksek bir tatil alternatifi sunuyor.
Han Yayınları’ndan yayınlanan yeni kitabıyla Yazar İhsan Önder, Hindistan ve Nepal’e yaptığı 18 günlük gezinin hikâyesini okuyucularıyla paylaşıyor. İstanbul’dan Delhi’ye oradan da kara yoluyla Nepal’in başkenti Katmandu’ya uzanan yolculuk, bütçesi ve zamanı kısıtlı olanlara ilham verecek.

(Han Yayınları)

 

Göğe Yakın Topraklar: Bir Tibet Yolculuğu – Bora Ercan

“…Dua bayraklarıyla kaplı yüksek geçitlerde duruyoruz. ‘Kuş uçmaz kervan geçmez’ sözü buralar için söylenmiş olmalı. Bir bisikletli maceracı geçiyor yanımızdan. Özenmemem mümkün değil. Bu topraklara bir daha geleceksem, böyle gelmeliyim, diye geçiriyorum içimden…”

(Paloma Yayınevi)

 

Yaşamımdan Süzülen Afrika – Figen Gündüz Letaconnoux

Afrika’da bu az keşfedilmiş ülkelerde geçmişte yaşananları ve bu ülkelerin bugününü, yazar kendi anılarıyla iç içe okura sunmaya çalışırken kendi hikâyesinin ayrıntılarından ziyade, Afrika’da deneyimlediği bu yerlerin kendisinde bıraktığı lezzetleri süzerek okurları da akışın içine dâhil ediyor.

(Siyahinci Yayınları)

 

Hindistan Seyahatnamesi – Fazlı Bulut

Bu kitap bir seyahat rehberi değil. Tarih kitabı hiç değil. Bu kitapta büyük bir keyifle gezdiğim Hindistan’ı, orada tanıdığım insanları, okuduklarımdan, gördüklerimden ve bana anlatılanlardan öğrendiklerimi, meraklılarıyla paylaşmaya çalıştım. Gezince dünyanın çok büyük, insanların, kültürlerin ve uygarlıkların ise birbirine çok yakın olduğunu fark ettim.

(Favori Yayınları)

 

Müstesna İstanbul – Puka Living

Boyut’tan İstanbul’a dair son derece keyifli ve sıradışı bir eser: “Müstesna İstanbul – Küçük Dükkanlar Kitabı 1” Pukka Living’in özenle hazırladığı kitap, adından da anlaşılacağı üzere İstanbul’un “müstesna” adreslerine rehberlik ediyor.

(Boyut Yayın Grubu)

 

İstanbul’da Ölmeden Önce Yapmanız Gereken 101 Şey – Akdoğan Özkan

Akdoğan Özkan’ın 2007 yılının satış rekorları kıran “Türkiye’de Ölmeden Önce Yapmanız Gereken 101 Şey” kitabından sonra, serinin ikinci kitabı… Özkan bu kez bizi 2010 yılının Avrupa Kültür Başkenti İstanbul’a götürüyor…
(İnkılap Kitabevi)

 

Yaşasın Sırt Çantası : Gezginin El Rehberi – Okan Okumuş

Pek çok insan dünyayı gezmek, kendi gündelik hayatından kopup farklı kültürlerden insanların gündelik hayatlarına dahil olmak, bu sayede ufkunu genişletmek, hatta kendini bulmak ister. Elbette bunun yolu alternatif bir gezi anlayışından geçer, yani turistten ziyade gezgin olmaktır işin püf noktası.

(Kolektif Kitap)

 

Tek Başına Dünya Gezisi – Benian Çulhaoğlu

Sevgilileriyle, arkadaşlarıyla ya da aileleriyle tatil yapanlara yalnız seyahat etmek korkunç bir fikir olarak görünür. Aslında hiç de kâbus değildir. Aksine çok daha maceralı ve akılda kalıcı olur. Dünyanın dört bir yanında artık insanlar gruplar halinde gezmektense, tek başlarına yollara koyulmaya başladılar.

(Cinius)

 

Pedalımda 5 Ülke – Mutlu Dinçer

Bir hayal, iki öğretmen, beş ülke, onlarca şehir, yüzlerce köy, binlerce renk, doku, tat, festival, milyonlarca pedal, milyarlarca insan…Gezi tecrübeleriyle ilgili yeni ve özgün bir şey söylemek ne kadar zor. Avcı toplayıcı ilk insandan, konargöçer atalarımıza, İbniBatuta’ya, Marco Polo’ya, Evliya Çelebi’den modern gezginlere kadar binlerce seyahatname yazarı, içlerindeki coşkuyu, yolda olmalarının nedenini ve yaşadıkları olağanüstü anları ne derece kelimelere dökebilmiştir ki!

(Optimist)

 

Sırt Çantamda Avrupa – Barış Bakır

Hayatınızı değiştirecek bir yolculuğa hazır mısınız?
Herkes uzun bir yolculuğa çıkmanın, yeni yerler görüp yeni insanlar tanımanın hayalini kurar. Ancak az kişi bu hayalleri gerçekleştirebilir.

(Ekin Yayın Grubu)

 

Avrupa’da Görülecek 101 Yer – Saffet Emre Tonguç

“En iyi profesyonel rehber ve gezi yazarı” ödüllü Saffet Emre Tonguç’un yazdığı “Avrupa’da Görülecek 101 Yer” isimli kitap Boyut Yayın Grubu tarafından yayınlandı. Türkiye’de alanında bir ilk olan ve bütün Avrupa’yı kapsayan kitapta 40 ülke ve 101 yer bulunuyor. Ülkeler hakkında ayrıntılı bilgilerin yanı sıra çok sayıda görselle zenginleştirilen kitap, “nerede yenir”, “nerede kalınır” gibi ipuçlarını da içeriyor. Kitap; Avrupa’daki tüm önemli şehirlerin tarihi ve turistik yerleri dışında ulaşım, alışveriş, restoran, gece hayatı ve otel bilgilerini de detaylı biçimde veriyor.

(Boyut Yayın Grubu)

 

Boğaz Hakkında Her Şey – Saffet Emre Tonguç

Yazdığı kitaplar ve çalışmalarıyla ödüle doymayan tarihçi ve gezgin Saffet Emre Tonguç; 2010 yılında “En İyi Turizm Yayını” ödülünü alan İstanbul Hakkında Her Şey kitabının ardından, şimdi de İngiliz seyahat yazarı Pat Yale ile birlikte hazırladığı Boğaz Hakkında Her Şey isimli yepyeni eseriyle okurların karşısına çıkıyor!

(Boyut Yayın Grubu)

 

İstanbul Arka Sokak Lezzetleri – Ansel Mullins, Yigal Schleifer

İstanbul’un arka sokaklarındaki lezzet dünyasını keşfediyoruz!
‘İstanbul, Arka Sokak Lezzetleri. İki lezzet avcısı ve blog yazarı; Yigal Schleifer ve Ansel Mullins, ödüllü web sitelerini bir cep kitabına taşıdı. Şehirde herkesin tek başına kolay kolay bulamayacağı, henüz keşfedilmemiş yerel lezzet noktalarına ulaşmak için rehberlik yapan ‘İstanbul Arka Sokak Lezzetleri’ İngilizce baskısından sonra şimdi de Türkçe edisyonuyla lezzet takipçileriyle buluşuyor.

 (Boyut Yayın Grubu)

 

Gezginler mi desek, okurlar mı diye hitap etsek pek bilemedik ama gördüğünüz gibi içeriği seyahat olan kitap sayısı pek de azımsanacak gibi değil. Bizce şimdi tam da “çok okuyan mı bilir, çok gezen mi?” tartışmasına bir son verip gezerken okumanın tam zamanı.

Gezer ve okur kalın.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir