Hani Bu Bayram Sağlıklı Olacaktı? | Mavi Karavan İyi Bayramlar Diler

Bayram geçeli epey oldu biliyoruz. Hatta ikinci bir bayrama da şunun şurasında pek bir şey kalmadı. Biz ise iki bayram arası yazı yazılmaz demedik, yine kafamızı sıkıştıran, içimizi kurcalayan bir konuya değinmek istedik.

Burada kimseyi itiraf etmeye çağırmıyoruz fakat dürüst olmak gerekirse bayram gelince bazılarımız ayıp olmasın diye, bazılarımız ise kendilerine hâkim olamadıkları için “sağlıklı” beslenme düzenini biraz bozdu. Buna rağmen hala bu düzenini bozmamış o yüce iradelerin buradan ellerini öpüyoruz. (bu bayram sırası yeme – içme alışkanlıkları da ekibimizde bir civil war etkisi yarattı)

Hepimiz biliyoruz ki sağlıklı beslenme ne bir diyettir ne de bir rejim türü. Bu, yaşam kalitesini yükseltmek isteyen insanların olabildiğince zararlı besinlerden uzak durmasına dayanan bir yaşam biçimidir. Madem böyle açıklıyoruz durumu, ne diye her bayramda, kutlamada baklavaları, börekleri gömüyoruz? (tamam, edi gömmüyor, hakkını yemeyeyim)

Sırf bir yıl boyunca bu anı bekleyen aile büyüklerimiz saatlerce uğraştı diye yenilen bütün o ev yapımı baklavaları tanıyoruz. Uğraşılan onca hamur işinden bir lokma bile almamayı hayal etmek ise epey ürkütücü geliyor çünkü aile büyükleriniz sizin sağlıklı beslenme alışkanlıklarınızı sizin kadar benimsememiş olabilir. Fakat güçlü irade testi tam da burada başlıyor. Bu bayramda yemediğiniz her tatlı veya hamur işi bir dahaki bayramda yapılan yemeklerin size göre hazırlanması olarak geri dönecektir. Sizin yemeniz için ısrar eden aile büyükleri birkaç bayram ısrar edebilirler (hatta edeceklerdir de) ama sizin kararlılığınızı görünce daha sonraki bayramlarda misafirlikte otururken önünüze gelen tatlıyı bile yiyebilirler. (kaldı mı böyle fedakar insanlar?) Böylece hem aile üyeleriniz sizi bu şekilde kabul etmiş olacak, hem de sizin için koca bir tabak hazırlamış olan misafire mahcup olmayacaksınız. (hatta belki birkaç bayram sonra gittiğiniz misafirler bile sizin sağlıklı beslenme alışkanlığınıza saygı duyarak size o şekilde tabak hazırlayacaktır)

Sonuç olarak sağlıklı beslenmek ayıp değil, günah değil. Bayramda aileme, akrabalarıma veya misafirlere mahcup olacağım diye tatlıları, hamur işlerini gömmeye hiç gerek yok. Utanması gereken sağlıklı beslenenler değil, bir oturuşta yarım kilo baklavayı gömenlerdir. Sağlıkla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir