Sıkışık Trafik Yaratıcı Zihinler İçin Fırsattır | İstanbul Trafiğinde Yapmanız Gerekenler

Trafik sorunu denince akıllara gelen şehir midir İstanbul, yoksa İstanbul denince mi akla ilk trafik sorunu gelir? Bu sorunun cevabı bilinmez ama İstanbul’da uzun yıllardır apaçık bir trafik sorunu olduğu ortadadır. Yazının iyice sabah kuşağı radyo programlarına sarmaması için neden İstanbul trafiğini ele aldığımızı anlatalım önce.

İstanbul’un sıkışık trafiğinin çileden çıkmış bir hal aldığını artık Hatay’daki vatandaşlar bile biliyor. İstanbullu vatandaşlar ise artık belirli saatlerde trafik oluyor geyiklerini aşmış, ne bahane bulsak da evden çıkmasak derdindeler. Fakat maalesef iş,okul vs. derken o sıcacık yataklardan kalkılıyor ve gerek çevre yoluna gerekse sahil yoluna çileli bir yolculuk başlıyor.

Bu çileli yolculuk özellikle sabahın erken saatlerinde olduğu için, o uykulu gözler kendini iyice bu dünyadan soyutlamak istiyor biliyoruz. Gerçi artık öğlen, akşam ve gece vakitlerinde de elle tutulur bir trafik sıkışıklığı yaşanıyor İstanbul’un birçok bölgesinde.

Bundan yaklaşık 5 – 6 yıl önce bir TV kanalında “İstanbul trafiğinde ihtiyacınız olanlar” diye bir haber yapılmıştı. Muhabir ihtiyaç olarak 5 litrelik su, biraz yiyecek ve belki eğlence için biraz çekirdek diye sayıyordu. -o zamanki eğlence anlayışını yargılamamak gerekiyor- Bizim sizlere olan tavsiyelerimiz ise biraz daha farklı.

Öncelikle temel ihtiyaçlarınızı arabanızda bulundurmanız gerekmekte, bunları artık haber yapmaya gerek yok. Bunun dışında saatlerce kalabileceğiniz trafikte açlık tehlikesini de düşünerek kendinize pratik sandviçler hazırlayabilirsiniz. Yiyecek içeceği hallettiğimize göre gelelim en önemli ikinci hususa: Müzik. Karın doyurduk yeter demek olmaz, ondan önemlisi ruhu da doyurmak gerek. Dinlediğiniz tür ne olursa olsun kendi playlistinizin bulunduğu bir usb,cd veya benzeri bir aygıt mutlaka arabanızda veya yanınızda bulunmalı bizce. Müzik sizi en yorgun zamanda bir fincan kahve gibi canlandırabilir ya da en gergin anlarınızda bir bardak yeşil çay gibi dinginleştirebilir.

Eğer arabada yalnız değilseniz size bir tavsiyemiz de yolculuk oyunları oynamanızdır. Bu oyunları herhangi bir yerden öğrenebilir veya kendiniz yaratabilirsiniz. Klasik bir soru – cevap oyunu da olabilir, maket yapmaya çalıştığınız daha aktif bir oyun da. Fakat elbette trafik sıkışık diye de şoförün dikkatini dağıtmak doğru olmaz.  Bu yüzden biz daha az aktif oyunların oynanmasından yanayız. Mesela en klasiğinden bir araba rengi bulma oyunu sizin gözlerinizi keskinleştirdiği gibi, vakit geçirmenizi de sağlayacaktır.

Ben yalnızım, o trafikte bir de yanımda insan çekemem diyorsanız bizce size yoldaşlık edebilecek en iyi şey biraz yiyecek ve elbette yine müziktir. Yiyecekten kastımız öğün geçirecek besinler değil elbette. Kuruyemiş veya meyve tarzı yiyecekler hem vaktinizi öldürmede yardımcı olacaktır hem de dikkatinizi fazla dağıtmadan yola devam etmenizi sağlayacaktır. Ayrıca biliyorsunuz Spotify gibi uygulamalarda podcast kültürü uzun zamandır mevcut. İngilizce öğrenmek istiyorum, kültürlenmek, bilgi edinmek istiyorum diyenlere bu podcastler şiddetle tavsiye edilir.

Son olarak bütün bu yapabilecekleriniz dışında bizce yapabileceğiniz en ama en iyi şey düşünmektir. Sonuçta elinizde direksiyon, gözünüz yolda ve çok fazla dikkatinizin dağılmaması gerekiyor. O yüzden arabanın kontrolünü bırakmadan ve gözlerinizi yoldan ayırmadan kendi düşünce aleminize dalabilir, zihninizi son sınırlara kadar aşabilirsiniz. Yine de çok dalmamanızı tavsiye edelim sonra Mavi Karavan düşünün dedi biz de kaza yaptık demeyin. -biz yaptık çünkü-

Tavsiye etmediğimiz bir şey daha varsa o da sosyal medyada takılmanızdır. Zira normal zamanlarda bile sosyal medyada vakit öldürmemenizi söylerken, İstanbul’un sıkışık trafiğinde -böyle verimli bir zamanda- hiç mi hiç tavsiye etmiyoruz. Hiçbir şey yapmak istemiyorsanız bile etrafınızda bulunan insan manzaralarının ve tabii ki anın keyfini çıkarabilirsiniz. -biliyoruz aşırı iyimser ama denemekte fayda var-

Gülü seven dikenine katlanır atasözünden yola çıkarak İstanbul’u seven de trafiğine katlanır diyelim madem. Bu çileyi çeken tüm İstanbullulara biz her gün dua ediyoruz bol bol sabır için. Gidecek olanlara da Allah şimdiden sabır versin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir