Ne Vardı Kuzeylere Gidecek? | Giderek Artan İskandinav Hayranlığı

Norveç’e gidip mutlu yaşamak için on üç sebep, Finlandiya’da eğitim görmenin size katacağı on beş fayda, İsveç’in dağlarında yamaç paraşütü yaparken faydası olacak üç beş bilgi.

Bu tarz içerikleri birkaç yıldır çok sık görmeye başladık. Özellikle  İskandinav Yarımadası söz konusu olduğunda normalde mahallelerinden çıkmaya korkar olan insanlar birden en maceraperest gezginlere dönüşüveriyorlar. Herkes bir anda Norveç’te balıkçılık yapan eniştesi ya da İsveç’te toprak sahibi dayısı var gibi konuşuyor. Peki nereden geliyor bu cesaret, bu özgüven?

Bu İskandinav merakının başlıca sebeplerinden biri  maalesef yıllardır kayıp olan huzur arayışıdır. -çok isterdim kara kışa olan merakımız demeyi fakat değil- Malum coğrafyamızdan ötürü gün geçmiyor ki macerasız, ekşınsız bir olay daha yaşanmasın. Dolayısıyla toplum da bir yerden sonra huzur ve güven ortamı arıyor. Sosyal medya da sağ olsun bastı mı “İsveç Norveç’ten Çöp Alıyor” haberlerini, durur mu toplum yerinde? Herkes bir anda salıverin küçük enişteyi moduna geçiveriyor.

Bir diğer sebep ise gereksiz popülerlik. Kış ve soğuk kelimeleri aynı anda cümle içinde kullanıldığında ortamı terk eden beyefendiler, hanımefendiler, sosyal medyada sevdikleri bir fenomenin Norveç temalı paylaşımını görünce yavru birer kutup ayısına dönüşüveriyorlar.

Kolay değil neredeyse bütün yıl soğuk ve kapalı bir hava, dolayısıyla pek de sıcakkanlı olamayan insanlar. Ne kadar suç oranı düşük, güvenilir ülkeler de olsa, insanlarının soğuk olduğu gerçeğini kabullenmemiz gerekir. Bu elbette bir sorun değil fakat gel gelelim bizim tüpü çakmakla kontrol eden Türk insanımız için güvenilirlik listede ikinci veya üçüncü sırada. -en iyi ihtimalle-

İş burada biraz da paradoksa benziyor. Ne kadar çok şikayet etseler de, macera ve tehlike olmadan hayat sıkıcı ve tekdüze gelecekmiş gibi hissetmekten kendini alıkoyamaz bu insanlar.

Her şeye rağmen elbette bu popülaritenin arasında kaynamış olan gerçek İskandinav hayranları elbet vardır. -ki ben onlara kara kış sevdalıları adını koydum- Nerede olursanız olun, hangi ülkede yaşıyorsanız yaşayın hayal kurmak yapabileceğiniz en güzel -ve en bedava- şey. Bu yüzden başka bir yerde yaşama hayalinin ne size ne de çevrenize bir zararı dokunmaz. Yalnız bilmeniz gereken bir şey de ayaklarınızın yere basması gerektiğidir. Zira Kuzey rüzgarları sizi kaldırıp savurabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir