Karavanımızın İlk Konuğu cizenbayan İle Gezgin Röportaj

İlk röportajımız, sevdiği bütün işleri aynı anda yapabilen asıl mesleği mimar olup bizim daha çok yogini, gezgin ve dj olarak tanıdığımız Elif Tanverdi nam-ı diğer “cizenbayan” ile. Kendisi dünyanın dört bir tarafını dolaşıp aynı zamanda müziğini de yanında götürüyor. Bunun yanında asıl mesleği olan mimarlığı da ihmal etmiyor. Sosyal medyada çok aktif olan cizenbayan, eğlenirken eğlendirmesini çok iyi biliyor. Bu kadar yoğun olmasına rağmen enerjisini hiç kaybetmiyor. Biz onun enerjisine bayılıyoruz!

1- Sizin ilhamınız nedir? Size zor durumlarınızda ışık tutan bir ilke sözünüz var mı?

İlhamım hayatın kendisi, değişkenliği, sürprizli oluşu, tahmin edilemez oluşu. Siz her zaman elinizden gelen en iyisini yapıp hayata güvenmek zorundasınız. Motto gibi değil ama şöyle özetleyebilirim: Tabii ki birçok hayalim var ama çok uzakta takıntılı hedeflerim yoktur. Büyük bir hayalim vardır evet ama bunun nasıl olacağına kafa yormak yerine önümdeki minik hedeflere odaklanırım. İlgimi çeken konularda kendimi geliştiririm. Bunu da karanlık bir ormanda elinde el feneri ile yürümeye benzetirim. Ancak el fenerinin menzili kadar görebiliriz ama bu bizim için yeterlidir.

2- Bu alandaki her blogger bir nevi özgürlük kuşu. Sizi dünyanın dört bir yanına sürükleyen şey ne oldu?

Ben bir yere sürüklendiğimi düşünmüyorum =)

3- Siteniz gerçekten içerik bakımından çok zengin. İçerik oluşturmak sizi hiç zorluyor mu? Web siteniz için günlerce düşünmekten kafayı yediğiniz oldu mu?

Teşekkürler. İçerik oluşturmak için motivasyon bulmak zor oluyor bazen. Günümüzde her şey kolay ve hızlı tüketiliyor. O emekleri vermenin anlamı var mı sorguluyorum bazen ama günün sonunda her içeriğimi kendim için üretiyorum. Sitem için hiçbir zaman günlerce düşünmedim ve hiç kafayı yemedim çok şükür. Bende yazacak konu çok zaman az. Altını üstüne getirip henüz blog post olarak anlatamadığım onlarca şehir var. Hedefim bunları yazmak. Zamansızlıktan başlayamıyorum. Hakkında yazacak çok konu var zaman yok yani özet olarak 🙂

4- Hiç sıradanlaştığınızı düşünüp, blog işini bırakmayı ya da sadece gezmeyi düşünüp web sitesinden vazgeçmeyi istediniz mi?

Blog zaten çok aktif post girdiğim bir mecra değil. Sadece gezdiğim çok oluyor. Zaten yukarıdaki soruda da anlattım. Geziyorum. Instagram’da – ki buna mikro blog da diyebiliriz – gezip gördüğüm yerleri paylaşıyorum anlık ve genelde de bu içerik daha çok insana ulaşıyor. Blog okuyucusu daha az ama vazgeçmedim dedim ya kendim için yazıyorum en çok da. Nihayetinde bu bir günlük =)

5-Bazı noktalarda bütün gezginler aynı imkânlara sahip olamayabiliyorlar. Kısıtlı imkânlarla gezme işine sizin yorumunuz nedir? Kısıtlı imkânlarla gezmeye kalkan insanlara önerileriniz nelerdir?

İyi araştırmak tembel olmamak. Valla Türk pasaportuyla hayata 1-0 yenik başlamış insanlarız. Bazılarımızın öncelikleri farklı. Bazısı pahalı giysilere, sigara alışkanlığına, gece kulüplerinde pahalı localara para harcar, bazısı da seyahat etmeyi önceliği yapar ne giydiğinin önemi yoktur ve bir şekilde başarır bunu. Ben eş dostun kanepesinde yatarak seyahat eden bir tipim. Sınırsız imkânım olsa da bu şekilde olurdu sanırım. Tarz meselesi…

6- Öğrenci iken gezmenin avantajları nelerdir? Öğrenci milletine, gezip tozarken onların faydalanabileceği tavsiyeleriniz var mı?

Öğrenci iken gezmenin avantajı o yaşlarda dünyayı görüp iyi bir dünya görüşüne sahip olmak. Bir de şaşılacak şekilde hala değişmeyen 9-5 düzende izin alıp seyahat etmek zor olabiliyor. O yüzden öğrenci tatillerinde gezmek iyi fikir. Bir de tabii öğrenciyken kanepelerde yatmak havaalanlarında uyumak daha kolay =)

7-Gittiğiniz bir şehirde dikkat ettiğiniz ilk şey ne olur?

Bilemedim.

8- Seyahate çıkmadan önce yapılan hayal-plan-hazırlanma süreçleri sizde nasıl işliyor?

İnanmazsınız ama hala strese giriyorum. Bu kadar seyahat ediyorum ve en sevmediğim şey bavul yapmak =) ama hayal süreçleri güzel tabii. Gitmeme yakın gün saymaya bile başlıyorum!

9- İzmir’e geldiğinizi duyduk. Buradaki favorilerinizi sorsak?

İzmir’i çok seviyorum. Geldiğimde 1888’de ve Hip’de çalıyorum. İkisi de çok keyifli mekânlar. Ayrıca İzmir dinleyicisinin yeri bende çok ayrı! Favoriler say say bitmez!


10- New York’un gönlümüzdeki yeri ayrı olduğu için soruyoruz. NYC’yi ilk gördüğünüzde neler hissettiniz? NYC’ de yasamak isteseydiniz bu neresi olurdu?

New York’a gitmeden önce seveceğimi hiç düşünmüyordum hatta upuzun bir New York postu yazıp anlattım da bunu. İlk gördüğümde layover’ım vardı havaalanında bekleyeceğime çıkayım dışarı deyip köyden indim şehre modeli Times Square’e gitmiştim ve hiç sevmemiştim tabii ki. Sonra 10’larca kez gittim New York’a ve Amerikan kültüründen ayrı bir kültürü olduğunu anladığımda sevdim. NY’de yaşayamazdım ben sanırım ama Greenpoint Williamsburg bana en yakın yer sanırım.

 

Mimar yanınıza soruyoruz: Mimari açıdan en iyi şehir?

Kuzey Avrupa şehirleri

DJ yanınıza soruyoruz: Her şehrin bir soundtrack’i olduğunu söylemiştiniz. En iyi soundtrack?

Crossing the Bridge =)

Gezgin yanınıza soruyoruz: En çok nereyi gezmekten zevk aldınız?

Ah çok zor! Gerçekten çok zor!

Peki son olarak cizenbayan şu sıralar n’apıyor?

cizenbayan şu sıralar Elif’e geçiş yapıyor sanırım 🙂 Zamanımın çoğunu müziğe ayırıyorum. Müzik için seyahat ediyorum.

Yeni seyahat bloggerlarına ve gezmek isteyen gençlere verebileceğin tavsiyeler neler?

O kadar zor ki Dolar 4, Euro 4,7 iken tavsiye vermek. Ne desem boş. Gezmek isteyen kendine bir Amerika / Schengen pasaportu bulmaya baksın. Tabii bir de Euro ya da dolar olarak para kazanmaya. Asya’da bile paramız değer kaybetmiş durumda. Eskiden Hindistan ucuzdu mesela artık o da değil. Bir de uçak biletleri de pahalı çünkü Euro / Dolar’a endeksli.

Eskiden verdiğim tavsiyeler çok daha iyimserdi. Artık maalesef ben bile zorlanıyorum yurt dışına çıktığımda. Şimdi ben bursla gezen adama şuraya git buraya git demeye utanıyorum. Hani bir zamanlar ucuz diye gittiğimiz Berlin’de metroya biniyorsun 2.80 Euro 13 lira! Hepimize geçmiş olsun!

cizenbayan’a bizimle röportaj yaptığı için çok teşekkür ederiz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir